ممنوعیت واردات بدون انتقال ارز موجب گران شدن اسکنر و پرینتر می‌شود

رییس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌‏ای، ممنوعیت واردات اسکنر و پرینتر بدون انتقال ارز را باعث گران شدن این کالاها در بازار دانست.
باقر بحری، در گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا، با اشاره به لغو واردات بدون انتقال ارز برای دو کالای پرینتر و اسکنر، اظهار داشت: واردات بدون انتقال ارز برای تمام قطعات رایانه‌ای، در سال ۸۱ با ذهنیت مبارزه با کالای قاچاق تصویب شده بود و از همان سال قاچاق این گونه کالاها به حداقل رسید و این پدیده – که تاثیرات مخربی بر جامعه دارد – تقریبا از بین رفت.
بحری، با بیان اینکه برخی افراد ناآگاه نسبت به منافع ملی در این صنف بر لغو واردات بدون انتقال ارز برای سایر کالاهای رایانه‌ای اصرار دارند، گفت: تحقق این امر باعث طولانی شدن مسیر ورود کالا به کشور، ایجاد برخی مشکلات و طولانی شدن زمان LCها (قرارداد بین دو بانک به منظور پرداخت مبلغ کالای خریداری شده) می‌شود.
وی، مراحل باز شدن LCها را موجب افزایش زمان ورود کالا به کشور دانست و خاطرنشان کرد: به دلیل به روز شدن کالاهای IT و تغییر قیمت منظم این گونه کالاها، طولانی شدن زمان باز شدن LCها و ورود کالاها به کشورخود به خود باعث گران شدن کالاهای IT می‌شود که این امر به ضرر مصرف‌کنندگان خواهد بود.
ارائه شده در سیتنا