تولید کامپیوتر ارزان، در مصرف بهینه بنزین موثر است

با در دسترس عموم قرار گرفتن کامپیوترهای ارزان قیمت و راه‌اندازی دولت و تجارت الکترونیک، بسیاری از رفت‌وآمدهای غیر ضروری کاهش یافته و به مصرف بهینه سوخت نیز کمک شایان توجهی خواهد شد.
مهندس باقر بحری، رئیس کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، در گفت‌وگو با خبرنگار سیتنا، اظهار داشت: اساسا کامپیوتر کالایی لوکس نیست، بلکه می‌تواند باعث تولید اشتغال، کاهش ترافیک، معضلات اجتماعی و افزایش سرعت خدمات دولتی شود.
وی، افزود: لازمه تولید رایانه‌های ارزان و به دنبال آن ایجاد اشتغال و ارتقای سطح اجتماعی جامعه، اراده ملی است، ولی این موضوع تنها با ارائه طرح از سوی سازمان و یا ایجاد تشکیلات خاص محقق نمی‌شود.
بحری، با این حال گفت: تولید کامپیوتر ارزان، دور از دسترس نیست و همچون سایر کشورها نظیر هند، برای ایران نیز با وجود راه‌حل‌های فراوان، قابل حل است.
بحری، تصریح کرد: مسوولان وزارت ICT، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و دولت، این توانایی را دارند که با همکاری یکدیگر، اراده ملی را به وجود آورده و به طرح‌ها و ایده‌های موجود در این زمینه جامه عمل بپوشانند.
وی، کاهش تعرفه‌ها، تسهیل واردات قطعات کالاهای کامپیوتری و ایجاد بسترهای لازم برای فروش روان‌تر این کالا را از جمله راه‌کارهای این موضوع دانست که تاکنون به صورت کلی مطرح شده است و افزود: با این حال، تاکنون جزییات اجرایی آن عنوان نشده است.
بحری، تحقق روش‌های نام برده را نیازمند وجود مکانیزم‌هایی با قابلیت هدایت گردش مالی دانست و گفت: در حال حاضر، در کشور ما موضوع نگران‌کننده “کالا” نیست، بلکه سامان‌دهی گردش مالی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.
ارائه شده در سیتنا