رونق بازار رایانه از نیمه دوم مهر ماه

بحث بودجه و مشکلات آن از موارد مهمی است که معمولا باعث از رونق افتادن بازار در تمام صنوف و از جمله در حوزه‌ رایانه از اواسط اردیبهشت‌ماه می‌شود.
باقر بحری قائم مقام کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام‌صنفی رایانه‌یی با بیان این مطلب و با اشاره به وضعیت بازار رایانه در کشور و با بیان این که بازار در حوزه‌ رایانه از اواسط اردیبهشت‌ماه از رونق می‌افتد اظهار کرد: مشکل بودجه‌ و نحوه‌ تخصیص آن به سازمان‌ها از مهم‌ترین دلایل این موضوع است.
وی افزود: بازار رایانه و خرید و فروش در این حوزه معمولا از نیمه‌ دوم مهرماه رونق می‌گیرد و این رونق به صورت پلکانی افزایش می‌یابد. بحری با تاکید بر این که مشکلاتی که ما در زمینه‌ رایانه و بازار آن داریم الزاما تقلبی بودن کالاها نیست گفت: در این حوزه بعضا با کالاهایی مواجه می‌شویم که خراب هستند و یا کالاهایی که از مبادی ورودی قانونی و از نمایندگان رسمی کشور وارد نمی‌شود و در واقع پشتیبانی درستی ندارند.
بحری درباره‌ تشخیص تقلبی بودن کالا در این حوزه به دلیل تخصصی بودن آن و اینکه اکثر مردم با آن مواجه هستند گفت: بهتر است مردم از طریق شرکت‌های متخصص و کارشناسانی که در بازار وجود داشته و می‌توانند نقش مشاور را داشته باشند، استفاده کنند تا کالاهایی که خریداری می‌کنند مشکلی نداشته باشد.
قائم مقام کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌یی خرید کالا از طریق‌ شرکت‌های معتبر که دارای کالاهایی با گارانتی هستند را از مواردی عنوان کرد که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد زیرا از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در زمینه‌ خرید کالای اصل به خریداران کمک کند.
وی درباره‌ گارانتی کالاهای IT و از جمله رایانه تاکید کرد: زمانی در کشورمان گارانتی معنی نداشت و هر کسی گارانتی را با هر عنوان ارائه می‌کرد اما در حال حاضر شرکت‌ها نمی‌توانند بدون گارانتی فعالیت کنند.
او ادامه داد: البته در این میان بدیهی است شاهد وجود شرکت‌هایی باشیم که به دروغ از گارانتی بودن کالاهایشان حرف می‌زنند اما بعد از گذشت مدت زمانی شرکت‌های معتبر مشخص می‌شوند و در اثر فعالیتی مستمر و طولانی در بازار حسن نیت آن‌ها به مردم ثابت خواهد شد.
بحری ادامه داد: باید یاد بگیریم در هر زمینه‌ای از مراجعی که در آن حوزه وجود دارند و یا از کارشناسان متخصص استفاده کنیم و نباید ملاک خرید کالا را برند و یا مارک آن کالا بدانیم. وی خاطر نشان کرد: ‌سازمان نظام صنفی رایانه‌یی نیز می‌تواند از جمله سازمان‌هایی باشد که در این زمینه برنامه‌ای ارائه دهد و مردم را در مورد خرید درست و استفاده از کارشناسان در این رابطه کمک کند و برنامه‌ای ارائه دهد تا مردم بتوانند با مراجعه به آن‌ها خرید مناسبی داشته باشند.
ارائه شده در ایتنا