وزارت ارتباطات درباره انتخابات نظام صنفی به رئیس جمهوری نامه نوشت

رئیس فعلی سازمان نظام صنفی رایانه ای کل کشور و تهران در انتخابات آتی سازمان نظام صنفی شرکت نخواهد کرد.
به گزارش عصرارتباط، در حالیکه مهلت قانونی برای شرکت در انتخابات هیئت مدیره و بازرس نظام صنفی رایانه ای استان تهران یک هفته دیگر و تا چهارشنبه هفته جاری تمدید شده است، منابعی تائید شده از عدم حضور امیرحسین سعیدی نائینی، ریاست کاریزماتیک و همواره خبرساز این سازمان خبر می دهند.
تائید غیررسمی ولی قطعی این خبر از سوی مقاماتی در داخل خود سازمان که خواستار حفظ نام خود بوده اند نه تنها نقطه پایانی بر شایعات مختلف درباره حضور یا عدم حضور مرد شماره یک و همیشه معترض گسترده ترین تشکیلات رایانه ای سراسر کشور است بلکه در عین حال پایانی دراماتیک برای حضور صنفی پدرخوانده نسل جدیدی از مدیران فناوری اطلاعات کشور به حساب می آید.
نامه هشدار هرچند سکوت شخص سعیدی و معاون معتقدش، سهیل مظلوم در تائید یا حتی تکذیب حضور وی در انتخابات حکایت از یک سیاست رسانه ای از پیش تعیین شده برای حفظ تب انتخابات دارد ولی همزمان درز کردن اخباری از داخل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر نامه وزیر- محمد سلیمانی- به ریاست جمهوری که حاوی هشدار درباره فعالیت های سیاسی و بعضا تنش آفرین در سازمان به سبب حضور سعیدی بوده است هم تعلیق فراوانی پیرامون ماجرای کاندیدا شدن رئیس فعلی سازمان به وجود آورده است.
ظاهرا در این نامه سلیمانی خواستار توجه خاص رئیس جمهوری هنگام انتخاب گزینه نهایی از میان سه تن پیشنهادی هیئت مدیره شده است تا با انتخاب رئیس جدید اصلاحات لازم در کارکرد این نهاد مردمی به وجود بیاید.
علیرغم لحن خاص نامه یاد شده تمامی آگاهان بازار فناوری اطلاعات با توجه به شخصیت ذاتا جنگنده سعیدی که طی سه سال گذشته کارنامه سراسر اعتراضش نیز آن را اثبات کرده است احتمال تاثیر عملی آن برعدم حضور رئیس را رد می کنند. به ویژه که برداشت عمومی از خلق و خوی سعیدی و نفوذش در ساختارهای قدرت این است که او ابایی از رد شدن به قلم ریاست جمهوری را نداشته و حتی از آن استقبال می کرده است ضمن آنکه روابط خاص سعیدی همواره نشان داده است که مخالفانش حتی در داخل دولت نیز دشواری های فراوانی در کنار گذاشتن وی از تصمیم گیری های کلیدی به ویژه در نهاد ریاست جمهوری داشته اند؛ جائیکه سعیدی بارها با تکیه بر سابقه خود و گستردگی سازمانش برای منتقدانش چالش آفرین بوده و با این حساب نامه وزارتخانه نمی تواند پاسخی بر این سوال باشد که چرا رئیس دوباره کاندیدا نشده است.
تصمیم سرنوشت ساز هنوز تحلیل ها درباره دلایل عدم حضور سعیدی نائینی بسیار متغیرند و عدم حضور خود وی در محل سازمان و شرکت گام الکترونیک که ظاهرا برای یک استراحت ۱۰ روزه در آستانه انتخابات به سفر رفته است نیز به این ابهامات افزوده است ولی نقش دلایل شخصی همچون خستگی، بالا بودن فشار خون و لزوم توجه به شرکت و خانواده را نیز نمی توان نادیده گرفت. دلایلی که همواره به سبب مزمن بودن کنار گذاشته شده اند ولی پس از چهار سال تنش مداوم بیش از پیش خود را نشان می دهند.اما در بعد حرفه ای بدون شک سعیدی دارای دو انگیزه آگاهانه از کناره گیری بوده است؛ تلطیف فضای اطراف سازمان و فرستادن یک پیغام ضمنی.
در باب دلیل ابتدایی، استدلال عمومی این است که مرد قدرتمند سازمان این بار به روشنی دریافته است که تلاش های جنجال آفرینش برای تثبیت نظام صنفی مطلوب خودش و همکارانش، شخصیت خود وی را فارغ از نظام صنفی محل منازعه با بسیاری از افراد، تشکل ها و مقامات ساخته است؛ به گونه ای که اکنون در دوره کار تشکیلاتی سازمان تثبیت شده معضل سازمان در برخی از مباحث خصومت فردی با سعیدی و صراحت گاها آزاردهنده اش بوده است. از همین رو با ایجاد یک خانه تکانی در هیئت مدیره درصدد است سرانجام راه خود را از سازمان محبوبش جدا کند تا این بار سازمان آسوده از شهرت موسسانش به حیات صنفی خود ادامه دهد. در توضیح دلیل دوم می توان گفت همواره انتقادهای آتشین سعیدی متوجه تمامی آن منتقدانش بود که در سایر تشکل های فناوری اطلاعات از اتحادیه گرفته تا سندیکا برای دهه های متوالی ریاست یا نیابت این نهادها را در اختیار داشته اند. از همین رو او درصدد است با فرستادن پیغامی عملی به این رقبای صنفی نشان دهد خودش نیز بر درستی انتقادی که از دیگران کرده است گردن می نهد تا میراث دیگری بر میراث های برجای گذاشته بیفزاید.
میراث خاکستری تحلیل اولین بازخوردهای عدم حضور سعیدی در انتخابات حکایت از آن دارد که بدون هیچ تردیدی – همان گونه که در برخی رسانه ها هم انعکاس داده شده است- پرویز رحمتی – مدیرعامل رایورز و عضو فعلی هیئت مدیره حاضر- مهمترین محور لابی های پشت پرده برای ریاست سازمان نظام صنفی است؛ موقعیتی که آن را تا حدود بسیاری مدیون عدم حضور چهار چهره عمده هیئت مدیره است.
گذشته از سعیدی و مظلوم، مسعود مرتضوی – مغز متفکر پشت پرده سازمان- و احمد علیپور -قطب سخت افزاری هیئت مدیره- هر دو جزو اعضای سرشناس هیئت مدیره هستند که عدم حضورشان در هیئت مدیره آتی قطعی شده و این سلسله در نهایت با در نظر گرفتن ملاحظاتی، رحمتی را یک انتخاب کم و بیش ناگزیر برای لابی قدرت در سازمان می سازد هرچند که ظاهرا این توافق در میان افرادی که از حضور در هیئت مدیره استعفا داده اند بیشتر از حاضران است. فقدان چهره رسانه ای، نبود روابط دولتی گسترده و احتمال تنش با اعضای جدید هیئت مدیره همگی از چالش های احتمالی رحمتی در راه رسیدن به صندلی داغ سعیدی هستند.
از سوی دیگری خوشنامی صنفی، دارا بودن تجربه حضور در هیئت مدیره و برخورداری از حمایت سنگین روسای پیشین از نقاط قوت وی در این راه هستند. از جریانات جالب حاضر در میان کاندیداهای فعلی حضور سایه وار احمد علیپور به عنوان رئیس کمیسیون سخت افزار است که در حالیکه خود سرانجام برای همیشه گرفتن ارتباطات دولتی در قالب هیئت مدیره را به دست فراموشی سپرده و کاندید نشده است توانسته است در راه اندازی حرکتی بدیع در یکپارچه کردن نمایندگان بازار سخت افزار سهیم باشد.
حسین غروی – مدیرعامل جوان انفورماتیک گستر- شبنم طباطبایی نژاد از شرکت آتنا که ظاهرا یک راه طولانی را تا این انتخابات آمده است، بیتا طهماسبی از آواژنگ و علیرضا پورنقش بند از نقش، همگی در این چارچوب معنا پیدا کرده اند.
حتی اخباری درباره احتمال کاندیداتوری محمد نیلفروشان از فورتکس و محسن بلورفروش از شاب هم به گوش می رسد که با این حساب سخت افزاری ها با یک لابی قدرتمند وارد انتخابات می شوند که مانور تبلیغاتی را بسیار بالا می برد.
قرار داشتن باقر بحری از سازگار ارقام در پشت این لابی نیز شانس آن را به نحو قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.
یکی دیگر از ظرایف انتخابات فعلی حضور محمد ثروتی- دبیر کل سابق خود سازمان- است که پس از قریب به سه سال فراغ، ظاهرا غیاب خود رئیس این تضمین را برایش پدید آورده است که به بازی قدرت صنفی بازگردد.
او منتقدان و حامیان پرنفوذی در سازمان دارد که زمزمه هایی برای احتمال نائب رئیس وی را افزایش داده است.
ارائه شده در پایگاه اطلاع رسانی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران