استراتژی سخت افزاری ها در آستانه انتخابات نظام صنفی: پیشنهاد به جای ائتلاف

فرخ امیری بنیانگذار مادیران، حسین سرکانی مدیرعامل شرکت ژرف نگر، فرزاد فروردین مدیرعامل سامانه سبز، سیامک پیربابایی مدیرعامل شرکت کامپیوتر ریز و غنیمی فر از شرکت نقش در کنار علیرضا خمسه دبیر کمیسیون سخت افزار سازمان دیروز دور هم جمع شدند تا علاوه بر اعلام حمایت قاطعانه از کاندیداهای سخت افزاری انتخابات هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، در کنفرانسی مطبوعاتی به صنف “پیشنهاد” بدهند به کدام ۲۰ نفر رای دهند.
سخت افزاری ها با “پیشنهاد” دادن به جای اعلام “ائتلاف” سبک جدیدی از دموکراسی را نشان دادند. آنها این بار نه به دنبال لابی های پشت پرده رفتند و نه به دنبال هم پیمان. نه در پی یارگیری بودند و نه به دنبال رای شکنی.
در پیشنهاد ۲۰ نام افرادی اعلام شده که شاید تا پیش از انتشار شماره امروز روزنامه فناوران روح شان خبر نداشت سخت افزاری ها در مورد آنها بحث کرده و آنها را به صنف پیشنهاد داده اند.
همچنین در این فهرست نام ۶ نفر از اعضای هیات مدیره فعلی سازمان که کاندیدا هستند وجود دارد. علاوه بر این ۶ عضو سخت افزاری انتخابات به طور جدی مورد حمایت شرکت های سخت افزاری قرار دارند.
علیرضا خمسه سخنگوی پیشنهاد ۲۰ گفت: گرچه می پذیریم که دوره نخست سازمان نظام صنفی رایانه ای دوره تثبیت بوده است، با این حال این انتقاد به عملکرد دوره نخست هیات مدیره وارد است که چرا موضوع سخت افزار در میان اولویت های سازمان قرار نگرفت و به شاخه های دیگر بیش تر از این حوزه پرداخته شد.
وی ادامه داد: ما معتقدیم در دوره دوم از مرحله تثبیت عبور کرده ایم و باید با همه رشته های مرتبط با it به طور عادلانه و یکسان برخورد شود. بنابراین برای جبران این خلا، شرکت های سخت افزاری تصمیم گرفتند تعداد مناسبی کرسی در هیات مدیره دوره دوم به دست بیاورند.
خمسه گفت: در جلسات مختلفی که میان شرکت های سخت افزاری برگزار شد، جمع به این نتیجه رسید که ۶ نفر از افرادی که هم سابقه فعالیت صنفی داشتند و هم افراد شناخته شده و قابلی در حوزه سخت افزار هستند به نمایندگی از این جمع در انتخابات شرکت کنند که این ۶ نفر باقر بحری، محمد علی نیلفروشان، شبنم طباطبایی نژاد، بیتا طهماسبی، حسین غروی رام و علیرضا پورنقش بند بودند.
سخنگوی پیشنهاد ۲۰ گفت: البته سخت افزاری ها به کار صنفی معتقدند و بنابراین فکر کردیم که لیست کاملی برای هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای پیشنهاد کنیم. پیشنهاد به این معنی که به دنبال ائتلاف و تشکیل یک گروه منسجم نبودیم چرا که ویژگی یک ائتلاف مشترک، هم فکری و تشابه آرا است، در حالی که ما در پیشنهاد ۲۰ کسانی را مطرح کردیم که سابقه صنفی مثبتی دارند و از مشکلات کار باخبرند. علاوه بر این قصد نداشتیم خودمان را به کسی تحمیل و یا برای کسی تعیین تکلیف کنیم. بنابراین به جای تشکیل ائتلاف، پیشنهاد کردیم که امیدواریم این پیشنهاد با پذیرش و اقبال کل صنف مواجه شود.
خمسه همچنین گفت: علاوه بر ۶ عضو سخت افزاری، ۶ نفر از هیات مدیره قبلی که کاندیدا بودند هم در این پیشنهاد جای گرفتند، چرا که تجربه سه سال عضویت در هیات مدیره و کار صنفی با ارزش است و حضور این ۶ نفر برای دوره دوم حتما مفید خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که چرا بقیه اعضای هیات مدیره و شرکت های سخت افزاری که از این پیشنهاد حمایت می کنند کاندیدا نشدند گفت: این کاندیدا نشدن به معنی کنار ماندن نیست. بلکه حضور و فعالیت صنفی نیازی به عضویت همه ندارد، بلکه نمایندگان صنف در هیات مدیره خواهند بود و بقیه در کنار آنها برای توسعه صنف تلاش خواهند کرد. همچنین کنار کشیدن به موقع به نفع صنف و شخص است.
خمسه تاخیر در اعلام پیشنهاد ۲۰ را طبیعی دانست و گفت: اوج هر انتخاباتی در هفته آخر است.
علاوه بر این، کار فراز و نشیب زیادی دارد و برای به نتیجه رسیدن در مورد این که چه کسانی باید در پیشنهاد باشند، از یک ماه پیش جلسات مختلفی برگزار شد. سخنگوی پیشنهاد ۲۰ افزود: یک اصل در همه جلسات برای انتخاب افراد حاضر در فهرست وجود داشته و آن این بوده است که فقط افراد صنفی پیشنهاد شوند. وی تاکید کرد: برای تهیه این پیشنهاد، توصیه نپذیرفتیم و به صورت کاملا مستقل پیشنهاد شرکت های سخت افزاری را مطرح کردیم.
اعضای پیشنهاد ۲۰ شاخه شرکت ها: بیتا طهماسبی از خدمات آواژنگ، شبنم طباطبایی نژاد از فناوری اطلاعات و ارتباطات آتنا، پرویز رحمتی مهندسی نرم افزار رایورز، باقر بحری از سازگار ارقام، محمدعلی نیلفروشان از بلوتوث شرق، علیرضا پورنقش بند از نرم افزاری نقش، حسین غروی رام از انفورمتیک گستر، مهران خوانساری ابیانه از مهندسی پدید پرداز، حمید بابادی نیا از گیلاس کامپیوتر، محمود رضا خادمی از آزادنت رسانه، محمد یوسفیان از حساب و اندیش، مهرداد ذوالفقاریان از مهندسی نظام اندیشه، عبدالمحمد بیدختی نژاد از آوای سگال نت، سعید رجب زاده از امرداد همراه و علیرضا صالحی از دیده بان ایما تدبیر شاخه فروشگاه ها: غلامرضا فخری از هپیران، احسان بیات از امرداد همراه و رضا حیدری رنجبر از عیاران شاخه مشاورن: آزاده داننده و احسان شیردل
ارائه شده در فناوری اطلاعات