گزارش فناوران از انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران – صنف منتخبان خود را شناخت

روز پنج‌شنبه موسسه منظومه خرد ميزبان آخرين مجمع عمومي و به طور فوق‌العاده سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران در دوره اول بود.
آخرين رياست سعيدي بر مجمع، سخنراني‌هاي داغ انتخاباتي، پيروزي‌ها و شكست‌ها، صحنه‌هاي احساسي و جالب توجهي را رقم زد. در كنار اين صحنه‌ها صنف، نمايندگان خود در سازمان را براي سه سال آينده در انتخاباتي قانوني و سالم و با حضور پرشور شركت‌ها، مشاوران و فروشگاه‌ها برگزيد.
گزارش فناوران از اين مجمع رامي‌خوانيد.
آخرین ریاست، آخرین گزارش
امیر حسین سعیدی نایینی، روز پنج‌شنبه برای آخرین بار (حداقل تا ۳ سال دیگر) ریاست مجمع عادی و به طور فوق‌العاده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران را بر عهده گرفت. در کنار او ناصر شاکر حسینی، ناصرعلی سعادت و محمد گرکانی نیز به عنوان ناظر جلسه و انتخابات برگزیده شدند.
سهیل مظلوم، نایب رییس سازمان نیز وظیفه ارایه گزارش عملکرد یک سال گذشته را برعهده داشت. مظلوم گفت: براساس برنامه مصوب مجمع در آذرماه سال گذشته، سازمان در هشت محور اصلی فعالیت‌های خود را پی گرفت که این ۸ محور عبارت بودند از: شفاف‌سازی فعالیت‌های دولت در حوزه ICT، تقویت کمی و کیفی تقاضا در بازار، تقویت بنیه اعضای سازمان، اصلاح مقررات و شرایط حاکم بر بازار، افزایش توان سازمان، مسایل رفاهی، اطلاع‌رسانی و حفظ و ارتقای جایگاه.
البته مظلوم با ارایه برنامه پیشنهادی هیات مدیره برای سال آینده که بند نخست آن تغییر کرده بود، نشان داد استراتژی سازمان در سال آینده به جای تقابل با دولتی‌ها بیش‌تر به سمت تعامل گرایش دارد.وی با اشاره به این که هیات مدیره عوض شده و ممکن است هیات مدیره جدید برنامه‌های جدید داشته باشد اما بنا به وظيفه قانونی باید برنامه سال آینده را هم در مجمع ارایه می‌کردیم، به بیان آخرین برنامه پیشنهادی هیات مدیره دوره نخست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران پرداخت و گفت: محور تعامل با دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی به عنوان نخستین برنامه سال آینده مطرح است. همچنین تقویت کمی و کیفی تقاضا در بازار، تقویت بنیه اعضای سازمان، اصلاح مقررات و شرایط بازار، افزایش توان سازمان و ارتقای جایگاه صنف و اطلاع رسانی برنامه پیشنهادي هیات مدیره برای سال آینده است.
پس از مظلوم، نوبت محمد باقر اثنی عشری بود تا حساب و کتاب خود را در مورد درآمد و هزينه سازمان به اعضای صنف گزارش کند. البته شاید مهم‌ترین نکته این گزارش آن بود که برای نخستین بار حق عضویت پرداخت شده كفاف مخارج سازمان را داده و کمی هم پول ته صندوق مانده است.
فناوران روزنامه رسمی
روزنامه فناوران اطلاعات، تنها روزنامه صنف ICT کشور برای دومین بار مطابق پیش‌بینی به عنوان روزنامه رسمی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزیده شد.
رییس تند نرفت
امیر حسین سعیدی نایینی نيز آخرین سخنرانی خود را در مجمع سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران به عنوان رییس انجام داد. او گرچه در این سخنرانی زبانش مثل همیشه گزنده بود اما چندان تند نرفت و ترجیح داد کمی ملایم‌تر صحبت کند.
او پيش از هرچيز از سهيل مظلوم نزديك‌ترين يارش در سازمان تشكر كرد و گفت: مظلوم، جهانگرد و سپهري نقش زيادي در تشكيل و تثبيت جايگاه سازمان داشتند.رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي گفت: در سه سال گذشته بيش‌تر مخالفان سازمان به دوستان بدل شدند.سعيدي ادامه داد: تشكيل سازمان نظام صنفي بزرگ‌ترين موفقيت صنف ما بوده است. به نظر من دليلش هم اين است كه مرز حق و باطل را مشخص كرد. سعيدي افزود: اكنون هركس كه به دنبال فعاليت مجاز و قانوني است در سازمان عضو شده است.آنهايي هم كه نيامدند دنبال منافع مجاز نبودند.وي با بيان اين كه در سازمان نظام صنفي، دموكراسي واقعي حاكم است، گفت: نمايندگان واقعي صنف منتخبان سازمان هستند. اين دموكراسي نيست كه پشت درهاي بسته چهار نفر را علم كنند و بگويند نماينده صنفند. بلكه منتخبان اين جمع بزرگ كه در انتخاباتي آزاد شركت كرده‌اند، نماينده واقعي و دلسوز صنفند.
رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي با بيان اينكه نقد سبب اعتلاي صنف شده گفت: من نقدها را قبول دارم. اما ادعا مي‌كنم هيچ نهاد مردمي در ۱۳۰ سال گذشته به اندازه سازمان منشا تحول نبوده است.سعيدي ادامه داد: ما سربازان اقتصادي كشور هستيم. ايران را دوست داريم و اگر هم انتقادي از عملكرد دولت مي‌كنيم از سر دلسوزي است. اقتصاد آرامش و امنيت و صلح مي‌خواهد و ما هم اهل به هم زدن اين آرامش نيستيم. اما اگر جايي انحرافي بود، نمي‌توانيم سكوت كنيم. از مسوولان دلسوز هم متشكريم كه در اين سه سال به ICT كشور كمك كردند.وي در مورد كانديدا نشدن خود هم گفت: دلم مي‌خواست دوباره بيايم و حتي دوباره رييس سازمان شوم. اما وقتي ديدم آقاياني هستند كه بيش‌تر به درد صنف مي‌خورند و از من بهترند، نيامدم. اما باتمام توان در خدمت صنف و در كنار سازمان خواهم بود.
رييس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي همچنين از خبرنگاران تشكر كرد وگفت: خوشبختانه در صنف ما خبرنگاران ناسالمي وجود ندارد. فقط تعامل مديران و خبرنگاران بايد بيش‌تر شود و آنها اطلاعات مناسب براي توسعه صنف را در اختيار آنها بگذارند.
نتيجه انتخابات: شكست انسجام
براساس نتايج انتخابات، ائتلاف اتحاد پيروز اصلي انتخابات شد. از اين ائتلاف ۱۳ نفر به عنوان عضو اصلي و دو نفر به عنوان عضو علي‌البدل راي آوردند. پيشنهاد ۲۰ نيز ديگر پيروز انتخابات بود. پيشنهادي‌ها كه در۱۰ اسم با اتحاد‌ي‌ها مشترك بودند، بيش‌تر براي راي آوردن اعضاي سخت‌افزاري يعني نيلفروشان، طهماسبي و غروي‌رام مشترك با ليست اتحاد و بحري، پور‌نقش‌بند و طباطبايي خارج از فهرست اتحاد تلاش مي‌كردند. راي آوردن بحري و پور‌نقش‌بند سبب شد تا اتحاد به طور كامل پيروز نشود و سخت‌افزاري‌ها هم به هدف خود برسند.
ائتلاف هم‌انديشان را هم بايد پيروز انتخابات بدانيم. آنها روي كاغذ كم‌شانس‌ترين گروه بودند. افراد جوان و شناخته نشده‌اي كه پا به عرصه انتخابات گذاشتند و البته برنامه‌هاي عملي ارايه كردند. راه‌يابي رضا دانش سخنگوي اين ائتلاف به عنوان آخرين عضو علي‌البدل بالاتر از طباطبايي‌نژاد، علمي و اعضاي ائتلاف انسجام نشان از اقبال صنف به اين برنامه‌ها داشت.بنابراين تنها شكست خورده انتخابات را بايد فهرست انسجام بدانيم. انسجامي‌ها ۱۴ نفر بودند كه ۶ عضو اصلي داشتند. صالحي، رجب‌زاده، مهدوي، فتحي، كنعاني و قنادپور ۶ عضوي بودند كه با هم در روز انتخابات سخنراني كردند و همه‌جوره از هم حمايت كردند. اما هيچ كدام از آنها نتوانست وارد هيات مديره شود.
انسجامي‌ها ابتدا كاملا هماهنگ با فهرست اتحاد وارد انتخابات شدند و حتي ۸ نفر از اعضاي اصلي آن فهرست را در ليست خود قرار دادند. گفته مي‌شد هر دو ليست به همت سهيل مظلوم شكل گرفته اما بعدها صالحي احساس كرده مظلوم مي‌خواهد فقط اتحاد راي بياورد و بنابراين تصميم به استقلال گرفت.
گفته مي‌شد خروج يوسفيان و ذوالفقاريان از فهرست و همچنين مصاحبه صالحي مبني بر تعامل با مخالفان سازمان نوعي مقابله با مظلوم و فهرست اتحاد بوده است. صالحي و يارانش همچنين ديدارهايي را با دولتي‌ها داشتند با اين اميد كه ارتباط خوب‌شان را به رخ بقيه بكشند و راي مناسبي به دست بياورند. اما بمب‌هاي خبري صالحي اگرچه توجه همه را به خود جلب كرد اما راي اتحاد را به نفع انسجام برنگرداند، تا او و دوستان منسجم‌اش مغلوب بزرگ انتخابات باشند.
حاشیه انتخابات
– از ابتدای مراسم تا ساعت یک بعد از ظهر، برق موسسه منظومه خرد قطع شد. البته قطع برق نتوانست جلوی برگزاری مجمع نظام صنفی را بگیرد و حاضران در تاریکی و سخنرانان به کمک برق اضطراری بیش از دو ساعت سر کردند.
– در زمان انتخاب روزنامه رسمی، هفت روزنامه به هیات رییسه پیشنهاد شد. اما پس از رای گیری همه به فناوران رای دادند که سعیدی گفت: “آقایان، گرفتید ما رو؟”
– پرویز رحمتی با استفاده از دو دقیقه آسیابانی و بابادی نیا بیش تر از همه (۶دقیقه) سخنرانی کرد. او البته بیش ترین رای را هم آورد.
– علیرضا علمی در سخنرانی انتخاباتی آتشین خود قول داد تشکل‌ها را به هم نزدیک کرده و جلوی “برادر کشی” را در صنف بگیرد. این جمله با عکس العمل سعیدی مواجه شد و گفت: اگر منظور علمی از برادر کشی سازش نکردن با برخی دولتی‌های فاسد است، هیچ وقت این کار را نمی‌کنیم. این جمله سعیدی با تشويق پرشور حضار روبه‌رو شد. البته سعیدی اعلام کرد با افراد بد سابقه صنف که نمی‌خواهند به راه راست هدایت شوند نیز سازمان هرگز سازش نمی کند. بعد از جلسه البته برخی حضار از عکس‌العمل سعیدی پس از سخنرانی انتخاباتی علمی انتقاد کردند.
– برخی کاندیداها سخنرانی خود را با شعر شروع کردند که مضمون بیش تر شعرها مژده سر آمدن زمستان و آمدن عید و بهار بود.
– سعیدی پس از این شعرها گفت: از آرزوهای من این بوده که یک جلسه ماهانه با حضور اعضای صنف داشته باشیم تا دور از بحث‌های کاری از این کارها بکنیم. پیشنهاد می‌دهم شرکت‌ها پول بگذارند و با دادن سهم خودشان این جلسات را برگزار کنیم.
– ۶ نفر اصلی اعضای ائتلاف انسجام ترجیح دادند به صورت گروهی روی سن رفته و در کنار هم سخنرانی کنند. البته گروهی هم رای نیاوردند.
– در فاصله پایان رای گیری تا شمارش آرا، سعیدی میکروفون را در دست گرفت و برای این که حوصله اعضای مجمع سر نرود، شروع به شوخی با حضار کرد.
– سعیدی از مشایخی یکی از کاندیداهای شاخه شرکت‌ها خواست از سروده‌های خودش بخواند. او هم برای خواندن ۷ بیت شعر، حدود ۱۵ دقیقه مقدمه تعریف کرد.
– سعیدی با بیان این که باقر بحری صدای خوبی دارد، او را دعوت کرد تا برای حاضران برنامه اجرا کند. بحری هم روی سن رفت و گفت، از وقتی در نمایشگاه سبیت آلمان برای دوستان آواز خواندم، دیگر ولمان نمی‌کنند. حالا به بعضی‌ها (اشاره به سعیدی) می‌گویند پدر خوانده به ما هم می‌گویند پدر خواننده.
– سعیدی از ناصر علی سعادت خواست که او هم بیاید و جمله‌ای بگوید. سعادت هم گفت: از سعادت هیات مدیره جدید است که دیگر سعیدی در هیات مدیره منتخب حضور ندارد.
– علیرضا پورنقش بند نیز داوطلبانه به روی سن رفت و یک لطیفه برای حاضران تعریف کرد.
– محمد ثروتی، مدیر فنی کنسرسیوم ایران و افعانستان با لهجه افغانی روی سن صحبت کرد.
ارائه شده در روزنامه فناوران