کار تولیدی جدی روی قطعات سخت‌افزاری انجام نمی‌شود

به گفته عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور واقعی ترین بخش تولید it در ایران تولید و مونتاژ قطعات سخت افزاری رایانه است.
باقر بحری قائم مقام کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: تولید و مونتاژ رایانه در ایران سهم بزرگی از اشتغال زایی را در بخشی IT برعهده دارد که توجه به سروسامان دادن و دید بهتر به آن یکی از مسائل اساسی است. وی در ادامه درباره نقش شرکت ها در تولید سخت افزار گفت: بزرگ ترین شرکت های رایانه یی سهم بسیار پایینی از کل مونتاژ رایانه در ایران را دارند به طوری که پراکندگی در مراکز تولید رایانه بالاست.
قائم مقام کمیسیون سخت افزار افزود: در حدود ۹۸ درصد از pcها تولید داخل بوده در حالیکه به طور جدی روی قطعات سخت افزاری در ایران کار تولیدی انجام نمی شود و می توان گفت که بعد از pc موفق ترین تولیدات کشور مانتیور و کیس است. بحری درباره سرمایه ای که سالانه برای واردات هزینه می شود افزود: اگر سرانه خرید ict که به ازای هر نفر صد هزار تومان است را در ۷۰ میلیون جمعیت کشور ضرب کنیم، پتانسیل این رقم به دست می آید که البته میزان فعالیت در بخش خصوصی و مردم منهای بخش های دولتی را نشان می دهد.
وی خاطر نشان کرد: به دلیل قرار داشتن ایران در حوزه های تحریمی، بخش های های تک دچار مشکل بوده و همچنین مشکل اساسی کشور در حوزه فناوری های بنیادی است که در این بخش کار به سختی پیش می رود. قائم مقام کمیسیون سخت افزار تاکید کرد: مشکل ما سخت افزار نیست بلکه استفاده ی نادرست از این سخت افزارهاست و باید فرهنگ استفاده از it در جامعه وجود داشته باشد؛ دولت باید با یک برنامه ریزی جدی و حمایت اساسی، اراده مهمی را در جهت تحقق اهدافش به کار گیرد.
بحری ادامه داد: حداقل بودجه در کشور صرف فرهنگ سازی در زمینه استفاده از it می شود، در حالی که بسیاری از مشکلات با رعایت الکترونیکی کردن جامعه بر طرف می شود. او تصریح کرد: مدتی است که سایت های مختلفی فروش آنلاین دارند اما به دلیل بسترسازی نامناسب، مردم استقبال خوبی نداشته و متقابلا آن ها هم جوابگوی خوبی به دلیل نداشتن اراده جمعی نیستند.
وی درباره آخرین اقدامات و برنامه های کمیسیون مربوطه در نظام صنفی رایانه یی گفت: هنوز درباره برنامه نخست ارائه شده که همان کامپیوتر برای همه بود جواب نگرفته ایم که یکی از زیرساخت های اساسی جامعه است و همچنین دسترسی راحت و آسان همه افراد را به همراه دارد. بحری تاکید کرد: باید رایانه را به چشم یک سرمایه برای توسعه اجتماعی و اقتصادی دید و میان بخش خصوصی و دولت هماهنگی ایجاد کرد تا بسیاری از مشکلات جامعه حل شود.
ارائه شده در روزنامه ابرار اقتصادی