مجمع کشوری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کل کشور این هفته برگزار می‌شود

نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه ای در مراکز استان ها به دنبال حضور نماینده خود در هیئت رئیسه کشوری هستند. به گزارش عصر ارتباط، سه شنبه هفته جاری انتخابات هیئت رئیسه سازمان نظام صنفی کل کشور با حضور نمایندگان ۱۶ استان از سراسر کشور و دارندگان ۱۵۴ رای در حالی برگزار می شود که اخبار رسیده از عزم راسخ نمایندگان شهرستانی برای نفوذ در هیئت مدیره دور دوم حکایت دارد.
در این انتخابات که به منظور معرفی سه نماینده مطلوب سازمان به ریاست جمهوری جهت انتخاب نهایی ریاست سازمان توسط وی صورت می گیرد، با وجود آنکه نمایندگان تهران با در اختیار داشتن بزرگترین بلوک آرا – ۲۰ رای- و ضریب نفوذ بالای تجاری و رسانه ای همچنان از شانس بالایی برای رای آوردن برخوردارند اما ظاهرا رایزنی های اولیه نشان از هم داستانی نسبی چند استان صاحب نفوذ دیگر هم چون خراسان رضوی، اصفهان، فارس و مازندران در ایجاد یک اتحاد ضمنی برای نفوذ به هیئت مدیره دور دوم دارد که معادلات سابق در خصوص تکرار موفقیت رئیس هیئت مدیره استان تهران و نوابش در انتخابات کشوری را دست خوش تغییر کرده است.
ذخیره موفقیت استانی هرچند هنوز هیچ یک از نمایندگان استانی رسما تمایل خود را برای حضور در انتخابات کشوری اعلام نکرده اند اما در میان شنیده ها نام کاظم آیت اللهی- رئیس هیئت مدیره سازمان در اصفهان- و حمید رضا قمی همتای وی در یزد بیش از سایرین به گوش می رسد. آیت اللهی که استان خودش در کنار خراسان رضوی در رده دوم بزرگترین بلوک های رای گیری قرار دارد احتمال کاندیدا شدن خود را رد نمی کند ولی معتقد است تصمیم نهایی به فضای موجود در مجمع کشوری بستگی دارد.
او تاکید می کند افراد بسیاری صاحب صلاحیت در مجمع کشوری هستند و می گوید: اگر این افراد نامزد ریاست شوند لزومی برای حضور شخص من در انتخابات وجود ندارد ولی در غیر این صورت احتمال دارد به عنوان نماینده استان اصفهان شرکت کنم. ریاست هیئت مدیره اصفهان وجود رقابت میان استان ها و تهران را که حتی در دور اول انتخابات ریاست سازمان کل کشور هم به چشم می خورد را منطقی دانست ولی گفت: با وجود آن که این دیدگاه عمومی وجود دارد که اگر شما در هیئت رئیسه صاحب کرسی باشید سازمان استانی تحت مدیریت شما شانس بیشتری برای برقراری ارتباط با شورای مرکزی و طرح دید گاه هایش دارد اما تمامی این رقابت ها در چارچوب صلاح کلیت سازمان است و تلاش موجود برای ایجاد تنوع در سطح دیدگاه ها است.
او در پایان ابراز امیدواری کرد: چون مجمع کشوری نقش مهمی در ایجاد استراتژ ی های کلی سازمان در تمامی استان ها دارد کسانی برای این امر انتخاب شوند که خواست و توان صرف وقت برای آن را داشته باشند. اگرچه آیت اللهی به سبب بزرگ بودن بلوک رای استانش- ۱۳ رای- و سابقه ای قابل ملاحظه در خاستگاه سازمان نظام صنفی رایانه ای یعنی انجمن شرکت های انفورماتیک که یک تجارت موفق شخصی آن را تقویت می کند صاحب شانس بسیاری در انتخابات هیئت رئیسه سازمان است، ولی به نظر می رسد رقابت دشواری را با ریاست خوش برخورد سازمان نظام صنفی یزد در پیش داشته باشد که مدد کاراکتری محبوب در میان اغلب اعضای باز انتخاب شده سایر استان ها و حتی تهران شانس بالایی برای جذب آرای سرگردان دارد.
خود قمی هم معتقد هرچند روابط دوره قبل می تواند در انتخابش موثر باشد ولی پیش بینی رفتار های انتخاباتی اصولا تا پیش از لحظه خود انتخابات چندان امکان پذیر نیست. او که استان خودش حق رای نسبتا بالایی در انتخابات دارد – ۱۳ رای- مدافع انتخابات آزاد فارغ از سهمیه بندی یا سهم خواهی است و می گوید: مکانیزم منطقه ای نباید مانع از مشارکت عمومی تمامی استان ها شود، توصیه من به تمامی حاضران در انتخابات آتی این است که فارغ از ملاحظات استانی به کسانی رای بدهند که دیدگا ه ها و افکار عمومی تمامی استان ها را جذب می کنند و در برطرف کردن مشکلات تمامی آنها مصمم هستند.
رئیس سازمان نظام صنفی یزد ضمن اصرار بر در نظر گرفتن شایستگی به جای حوزه انتخابی، گفت: این درخواست من به این معناست که حتی خود ما هم اگر فرد شایسته ای در خود استان تهران هم موجود است نباید شایستگی اش را به سبب خاستگاهش نادیده بگیریم. او در برخوردی کاملا شفاف وجود رایزنی های پیش از انتخابات را تکذیب نکرد و تاکید کرد: برنامه ریزی برای انتخابات نشان از بلوغ در بهره گیری از یک حق قانونی دارد و تلاش ما این است که شهرستان ها با توجه به جایگاه رو به گسترش شان در فناوری اطلاعات کشور جایگاه به حقی در انتخابات به دست بیاورند چرا که متاسفانه در بسیاری موارد همچون فرصت های شغلی رده بالا نیروهای غیر تهرانی، به ویژه در it، نادیده انگاشته شده اند.
فارغ از دیدگا های این دو کاندیدای احتمالی شهرستانی، عدم حضور و سکوت نمایندگان خراسان رضوی – با ۱۴ رای- تا اینجای کار از موارد قابل بحث است که نشان می دهد این قطب رو به گسترش it کشور سرانجام بهای سنگینی برای اختلافات درون سازمانی اش می پردازد. در تهران خبری نیست بی شک تمام گمانه زنی های اولیه از حضور و شانس بالای انتخاب رئیس استان تهران و نایبان وی در مجمع کشوری دارد.
هرچند هر سه این مدیران اولین دوره حضور خود در مجمع کشوری را تجربه می کنند و همین امر شانس پیروزی شهرستانی ها را افزایش داده ولی حمایت ابراز نشده روسای موسس دوره قبل از آنها همچنان کفه قدرت را به نفع آنها پائین برده است؛ دست کم برای پرویز رحمتی و نائب رئیس اولش- مهران خوانساری ابیانه شرایط به همین گونه است.
شاید در این میان تنها استثنا باقر بحری -نائب رئیس دوم خبرساز سازمان در تهران- باشد که علیرغم رای آوردن دراماتیکش در انتخابات عمومی و داخلی هیئت رئیسه گویا این بار تمایلی به آزمودن بخت خود در انتخابات پیش رو ندارد. او طی گفت و گوی کوتاهش با عصر ارتباط با اشاره به تمایل رو به گسترش شهرستان ها برای داشتن یک کرسی در هیئت رئیسه کشوری که نشان از بلوغ و حق قانونی آنهاست، گفت: در شرایطی که شرایط انتخاب برای دو نماینده از تهران فراهم تر و دست کم یک کرسی حق شهرستانی هاست و با توجه به توان مدیریتی آقای خوانساری ترجیح می دهم از این فرصت استفاده نکنم تا آرای متعلق به ایشان و آقای رحمتی شکسته نشود و دیگر استان ها نیز به حق خود برسند.
ارائه شده در فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران