سخت‌افزاری‌ها و نرم‌افزاری‌ها، درهم

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران بالاخره اعضای اصلی کمیسیون‌هایش را شناخت. در گزارش زیر به معرفی اعضای کمیسیون‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌پردازیم و باقی کمیسیون‌ها در گزارش‌های بعدی معرفی خواهند شد.
محمد یوسفیان، رییس کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مدیرعامل شرکت حساب و اندیشه است. او در دوره پیشین فعالیت سازمان، رییس کمیسیون نشر الکترونیک بود اما عملکرد قابل توجهی در این حوزه نداشت. این در حالی بود که نه تنها مجمع ناشران الکترونیک با قدرت فعالیت می‌کرد که اتحادیه‌ای با نام اتحادیه نرم‌افزار و رسانه‌های دیجیتال هم تشکیل شده بود که این موضوع نشان از ظرفیت کار در این حوزه دارد.
به هر حال با نایب‌رییسی خوانساری، رییس پیشین کمیسیون در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، مهم‌ترین، با سابقه‌ترین و محبوب‌ترین فرد باقیمانده برای ریاست این کمیسیون مهم، یوسفیان بود. محمد یوسفیان پس از آن که به ریاست کمیسیون نرم‌افزار رسید، با استقبال شرکت‌های نرم‌افزاری و تقاضاهای زیاد برای عضویت در این کمیسیون روبه‌رو شد. این در حالی بود که طبق آیین‌نامه سازمان هر کمیسیون فقط می‌توانست ۱۵ عضو داشته باشد.
اخلاق خاص یوسفیان سبب شد تا او نتواند از نام خیلی‌ها بگذرد و حتی به ویدا سینا، مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک که اصولا کارش بررسی استاندارد کالاهای سخت‌افزاری وارداتی است نتواند “نه” بگوید و نام او را هم در میان فهرست اعضای اصلی کمیسیون قرار دهد. عضویت سینا در این کمیسیون در حالی بود که با عضویتش در کمیسیون سخت‌افزار به دلیل اختلافات صنفی موافقت نشد.
نتیجه آنکه اکنون کمیسیون نرم‌‌افزار ۲۱ عضو دارد که البته مطابق پیش‌بینی‌ها نام برخی از شرکت‌های صادرکننده نرم‌افزار در آن به چشم نمی‌خورد.
رضا دانش هم که پیش از انتخابات خود را برای نایب‌رییسی سازمان آماده می‌کرد، گرچه به نایب‌رییسی سازمان نرسید اما اکنون نایب‌رییس كميسيون نرم‌افزار است.
فهرست کامل اعضای این کمیسیون به این ترتیب است: رییس: محمد يوسفيان از شركت حساب و انديشه نایب‌رییس: رضا دانش از شركت آرمان سامانه نوين اعضا: عليرضا دهقان از شركت نرم‌افزاري نگاره، ناصر شاكر حسيني از شركت ره‌آورد رايانه، ساسان شيردل از شركت مهندسين مشاور داتا، فرهاد اليشایي از شركت شماران سيستم، آزاده داننده از شركت فناوران اطلاعات بهاران، ماهك طاهري از شركت مهندسي نرم‌افزاري رايورز، ويدا سينا از شركت تحقيقات صنايع انفورماتيك، رضا كرمي از شركت مهندسي نرم‌افزار گلستان، حميدرضا سعدي از شركت مهندسي مهران رايانه، علي كامروا از شركت مشاورين برنامه‌ريز، يوسف وفايي از شركت دي رايانه نوين، محمدرسول زريابي از شركت سيستم آرا، فريد فولادي از شركت همكاران سيستم، محمد عبده ابطحي از شركت داده‌نگار آسيا، امير ليلازي از شركت داده‌پردازي ايران، مجتبي بهنودي از شركت راي مهر، سجاد مروجي از شركت فكر محور پردازش، عباس رادور زنگنه از شركت داده كاوان پيشرو، عليرضا زارعي دولت آبادي از شركت نظام صنفي رايانه‌اي تهرانكميسيون سخت‌افزار، بزرگان گرد هم حسین غروی‌رام رییس کمیسیون سخت‌افزار و مدیرعامل شرکت انفورماتیک گستر، ریاست کمیسیونی را برعهده گرفته است که برخی از اعضای اصلی آن، غول‌هایی در اقتصاد ایران محسوب می‌شوند.
از آنجا که احمد علی‌پور، رییس سابق کمیسیون در هیات مدیره جدید سازمان حضور ندارد، پیش‌بینی می‌شد باقر بحری نخستین رییس کمیسیون، ریاست آن را برعهده بگیرد. اما او نایب‌رییس سازمان شد تا حسین غروی‌رام که با وجود جوانی‌اش شرکت موفقی را رهبری می‌کند، رییس یکی از مهم‌ترین کمیسیون‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران شود.
به دست آوردن تعداد کرسی قابل قبول در هیات مدیره جدید سازمان، که نوعی پیروزی برای سخت‌افزاری‌ها محسوب می‌شود، سبب شد تا آنها به فعالیت‌های گسترده‌تر سازمان در حوزه سخت‌افزار امیدوار شوند و از همین رو است که تعداد زیادی از شرکت‌های سخت‌افزاری تقاضای عضو در هيات مدیره کردند.
اگر یوسفیان نتوانست از میان ۲۰ نام در مرحله فینال، نام کسی را خط بزند، وضعیت در کمیسیون سخت‌افزار به مراتب بدتر است. این کمیسیون ۲۴ عضو دارد و شلوغ‌ترین کمیسیون سازمان است.
از نکات قابل توجه در این کمیسیون، نپذیرفتن ویدا سینا و حضور محمد ثروتی است که اصولا یک نرم‌افزاری است و اکنون هم در کنسرسیوم نرم‌افزاری “ایریانا” حسابی مشغول است.
علیرضا خمسه نیز که در دوره گذشته دبیر کمیسیون بود، اکنون نایب‌رییس آن است.
فهرست اعضای این کمیسیون به این ترتیب است:
رییس: حسين غروي رام از شركت انفورماتيك گستر نایب‌رییس: عليرضا خمسه از شركت راهبرد رايانه پرديس اعضا: مهدي اكبري از شركت سرير سرويس، فرخ اميري از شركت ماشين‌هاي اداري ايران، باقر بحري از شركت سازگار ارقام، محسن بلور فروش از شركت شاب، احسان بيات بيدكربه از شركت امرداد همراه، عليرضا پور نقشبند از شركت نرم‌افزاري نقش، سيامك غنيمي فرد از شركت فروشگاه نقش، سيامك پيربابايي از شركت كامپيوتر ريز، محمد ثروتي از شركت پارسان گستر نام‌آور، نادر حامد از شركت بردپرداز پارس، رضا حيدري رنجبر از فروشگاه عياران، علي رشيدي خرسند از شركت زيگورات، حسين سركاني از شركت ژرف نگر، بيتا طهماسبي از شركت خدمات آواژنگ، محمد فيضي از شركت ايران رهجو، احمد عليپور از شركت صنايع رايانه فراسو، غلامرضا فخري از شركت فروشگاه هپيران، فرزاد فروردين از شركت سامانه سبز رايان، فريبرز لقايي از شركت تارا مشاور، حجت‌الله مسعودي از شركت ديجيتال، محمد مولوي دامنابي از شركت سپهر رايانه نهاوند، علي نيلفروشان از شركت بلوتوث شفق.
ارائه شده در روزنامه فناوران IT