نگاه کارشناسان به مهم‌ترین وقایع آی‌سی‌تی

بسیاری از فعالان حوزه آی سی تی بر این عقیده اندکه امسال سال خوبی برای این حوزه نبوده و هر یک ناکامی در این حوزه را به موضوعی ارتباط می دهد تا آنجا که برخی عامل اصلی رکود در سال گذشته را به بحران اقتصادی ارتباط می دهند و برخی دیگر کم کاری بخش های دولتی و اختلافات موجود میان این بخش و بخش خصوصی را به عنوان عامل اساسی مطرح می کنند. به عنوان مثال باقر بحری نایب رئیس سازمان نظام صنفی رایانه یی استان تهران، رکود و بحران اقتصادی حاکم بر جهان را بی تاثیر در ناکامی آی تی کشور نمی داند و براین باور است که این بحران جهانی تا حدودی تاثیر خود را روی کار فعالان این صنف گذاشته و اکثر شرکت های فعال در این حوزه را با کاهش فروش روبه رو کرده است. البته وی علاوه بر رکود، بی سیاستی و بی برنامگی مسوولان این حوزه را نیز یکی دیگر از عوامل ناکامی در این حوزه معرفی می کند و بر این باور است که در سال ۸۷ صنعت آی تی کشور بیشتر حالت گذر داشته و تغییر و تحول اساسی در این حوزه مشاهده نشده است.
عبدالمجید امین رئیس کانون انجمن های کارفرمایی دفاتر خدماتی کشور، از جمله کسانی است که رکود آی تی کشور در سال گذشته را به دخالت دولت در کار بخش خصوصی و رقابت ناسالم دولت با این بخش ارتباط می دهد و می افزاید؛ در این سال به خاطر رقابت ناسالمی که بخش دولتی با بخش خصوصی در زمینه ارائه خدمات داشت هیچ گونه رضایتی حاصل نشد و بیشتر گذر زمان با وعده های غیرعملیاتی گذشت.
تنها موردی که می توانست رضایت مدیران بخش خصوصی را فراهم آورد، ارائه سیم کارت های همراه اول توسط شرکت ارتباطات سیار بود که باعث ایجاد مشغله در این حوزه شد. همچنین تا روزهای پایانی سال ۸۷ قسمت عمده یی از مطالبات دفاتر خدمات ارتباطی از همراه اول پرداخت نشده و در حوزه پست بیش از سه میلیارد مطالباتی که قرار بود تا شهریور امسال پرداخت شود همچنان پرداخت نشده باقی مانده است. در کل این سال، سال خوبی برای دفاتر نبوده چرا که بسیاری از دفاتر استان ها به خاطر تهدید به ورشکستگی به سمت تعطیلی کشانده شدند ولی مقامات وزارت یا سازمان تنظیم مقررات به خاطر اینکه می خواهند آمار کار خود را بالا ببرند این تعطیلی ها را تکذیب می کنند.
در بین کارشناسان و فعالان آی تی که هرکدام دلیلی را برای کاهش رشد این صنعت در سال ۸۷ بیان می دارند برخی دیگر از کارشناسان نیز هستند که براین باورند علاوه بر توقف رشد آی تی در این سال طرح ها و پروژه های مطرح شده از سوی دولت نیز مسکوت ماند و با هیچ پیشرفتی روبه رو نبود. سعیدی نائینی رئیس سازمان نظام صنفی رایانه یی کشور در این باره می گوید؛ آی تی دولتی از نظر برنامه هایی که در دست بررسی داشت در بن بست کامل قرار گرفت و هیچ نتیجه یی دربرنداشت و کسانی که مدعی طرح هایی بودند با سکوت خود خط بطلانی بر ادعاهایی که داشتند کشیدند و ثابت کردند طرح و برنامه خاصی نداشته اند.
در این سال هیچ یک از طرح هایی که مسوولان دولتی از آن نام می بردند اجرا نشد یا قدمی برای پیشبرد آن برداشته نشد. به باور وی چیزی مثل آی تی اگر در کشوری شروع به کار می کند باید به روز باشد و به جلو حرکت کند چرا که اگر اقدامی در این حوزه صورت نگیرد عقب می افتد. در مورد کشور ما آمار جهانی این عقبگرد را نشان می دهد. ما از بین کشورهای جهان از جایگاه قبلی خود چهار پله پایین آمدیم و از بین ۶۹ کشور، رتبه ۶۹ را کسب کردیم. در واقع این نشان می دهد سیاست های دولت در این حوزه به بن بست و سکوت کامل رسیده است و حتی صحبت هایی هم که سال های قبل درخصوص برخی طرح ها می شد مثل اینترنت ملی و…. در این سال نشد.
اگر بخواهیم مروری بر وقایع آی سی تی کشور در سال۸۷ داشته باشیم و بداقبال ترین حوزه در این سال را معرفی کنیم بی گمان آن حوزه، حوزه یی جز اینترنت و VOIP نیست. در واقع این ادعا به خاطر وجود پاره یی از دلایل است که یکی از آنها این است که شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان تنها تامین کننده پهنای باند کشور نتوانست به تعهدات خود آن طور که انتظار می رفت عمل کند و با برگزاری مزایده VOIP منجر به نارضایتی اکثر فعالان بخش خصوصی شد.
همچنین به دلیل وجود اختلافاتی که بین شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات اینترنتی، مخابرات استان ها و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به وجود آمده بود شرکت های بخش خصوصی نتوانستند براساس برنامه چهارم توسعه پیش بروند و به جای واگذاری یک میلیون و۲۰۰ هزار پورت پرسرعت تنها ۳۰۰ هزار پورت پرسرعت واگذار کردند. در واقع در این شرایط تنها مشتریان و کاربران اینترنت بودند که متضرر شدند و نتوانستند از سرویس های خود آن طور که گفته شده بود بهره ببرند.اما در این سال تنها اتفاقات بد و ناامیدکننده شنیده نشده است چرا که خبرهای خوشی نیز وجود داشته اند اما به دلیل غلبه خبرهای بد آنها چندان به چشم نمی آمدند. برخلاف اکثر فعالان و کارشناسان که سال ۸۷ را سال ناکامی صنعت آی سی تی کشور و به خصوص آی تی کشور معرفی می کنند صابر فیضی مدیرعامل شرکت مخابرات این سال را سال خوبی می داند و اظهار می دارد عملکرد در سال ۸۷ عملکردی خوب و مثبت بوده است.
دلیل این ادعا هم این است که ما توانستیم یکی از بحث های اصلی که واگذاری به روز تلفن همراه است را انجام دهیم و تلفن را به صورت به روز واگذار کنیم. درخصوص تلفن ثابت هم وضع به همین صورت است. از نظر ظرفیت پهنای باند ورودی به کشور هم در ارتباط با خارج از کشور رشد خوبی داشتیم البته در خصوص لایه های دسترسی یک مقدار بیشتر باید کار شود یعنی لایه های دسترسی به مشترکان باید راحت تر و ارزان تر به دست مشترکان برسد و امیدوارم در سال ۸۸ این موضوع کاملا حل شود. فیضی اعتقاد دارد سال ۸۷ برای آی سی تی کشور سال خوبی بوده و در آن شکی وجود ندارد اما در خصوص حوزه آی تی کمی باید بیشتر کار شود.
ارائه شده در بازیاب