ورود ایران به عرصه تولید ویروس رایانه ای

باقر بحری، مدیر شرکت سخت افزاری سازگار ارقام در گفت وگو با مهر ویروس های کامپیوتری را برنامه ناخواسته مخربی دانست که می تواند بر روی سیستم های کامپیوتری منتشر و اجرا شوند.
وی گفت: معمولا ویروس ها توسط برنامه نویسان برای مقاصد گوناگون نوشته می شوند و اهدافی چون شهرت، انتقام، ایجاد خسارت یا اهداف اقتصادی و تبلیغاتی و نظامی را دنبال می کند.
مدیر شرکت سخت افزاری سازگار ارقام به ویروس های ساخته شده در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این ویروس ها بیشتر به صورت شعارنویسی منتشر می شوند.
بحری با تاکید بر اینکه ویروس های ایرانی قدرت تخریب ویروس های نوع خارجی را ندارند، ادامه داد: ولی انتشار این ویروس ها، قدرت و سرعت کامپیوترها را کاهش می دهد و عاملی برای پرکردن درایوها هستند.
وی از تعداد ویروس های ایرانی ابراز بی اطلاعی کرد و ادامه داد: هر کدام از ویروس هایی که در سایر کشورها تولید می شود در اکثر کشورها دفاتری برای بررسی آنها ایجاد می شود، ولی در ایران دفاتر خاصی که این نوع ویروس ها را بررسی کند، وجود ندارد.
مدیر شرکت سخت افزاری سازگار ارقام به قدرت آنتی ویروس ها اشاره کرد و به مهر گفت: نرم افزارهای آنتی ویروس اختصاصا برای دفاع از سیستم ها در برابر تهدیدهای ویروس ها طراحی و نوشته می شوند. این توانایی سبب شده است که امروزه با استفاده از این نرم افزارها بتوان در کمتر از دو ساعت ویروس های جدید را شناسایی کرد.
وی از ناتوانی کشور در زمینه مقابله با ویروس های ایرانی خبر داد و در مورد دلایل این ناتوانی گفت: در کشور به دلیل اینکه هیچ نهادی اقدام به بررسی ویروس های local نکرده است در نتیجه آنتی ویروسی وجود ندارد که این ویروس ها را شناسایی کند. ضمن آنکه برای آنتی ویروس های خارجی نیز ناشناس باقی مانده است.
بحری همچنین از تعداد ویروس های ایرانی ابراز بی اطلاعی کرد و تاکید کرد: آمار دقیقی از تعداد ویروس ها در دست نیست تا بتوان وضعیت آلودگی های این نوع ویروس ها را ارزیابی کرد.
ارائه شده در مهر