برگزاری نشست خبری کمیسیون سخت‌افزار نظام صنفی

ايتنا- نشست خبري كمسيون سخت‌افزار سازمان نظام صنفي با حضور رئيس جديد و قبلي اين كميسيون برگزار شد.
در اين نشست كه با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه‌هاي IT در دبيرخانه سازمان برگزار شد حسين غروي رئيس پيشين كميسون سخت‌افزار به ايراد سخناني پرداخت. وي در توضيح به سئوالاتي در مورد دليل واگذاري اين سمت به باقر بحري گفت: يك سال و نيم از عمر هيت‌مديره سازمان مي‌گذرد و در اين مدت به دلايلي فعاليت كميسيون كم‌رنگ‌تر شده بود. به خاطر همين فكر كردم وجود شخصيي باسابقه در حوزه سخت‌افزار مي‌تواند به روند كاري اين كميسيون سرعت ببخشد. به همين دليل با وجود اينكه آقاي بحري تمايل به پذيرش رياست كميسيون افتا را داشتند به خواهش من اين سمت را پذيرفتند.
غروي در بخش ديگر سخنان خود گفت: كارهاي اساسي و پايه‌اي در اين مدت در كميسيون سخت‌افزار انجام شد كه آقاي بحري بعد از اين اين روند و كاراها را پيگيري خواهند كرد. وي در پاسخ به انتقاداتي مبني بر سنگيني وزنه نرم‌افزاري‌ها نسبت به سخت‌افزاري‌ها در كميسيون گفت: من به اين تقسيم‌بندي اعتقادي ندارم و به نظر من لازمه رياست اين كميسيون توانايي‌هايي چون مديريت، ارتباطات، قدرت تحليل و بررسي و حل مشكلات است نه اينكه صرفا شخص با سخت‌افزارها آشنايي داشته باشد. به نظر من آقاي بحري با سابقه طولاني در اين حوزه و همچنين در حوزه سخت‌افزار مي‌توانند از عهده اين كار برآيند.
در ادامه اين نشست خبري باقر بحري رئيس جديد كميسيون سخت‌افزار با تشكر و قدرداني از فعاليت‌هاي غروي گفت: در مورد كناره‌گيري ايشان و انتخاب من مطبوعات به كرات صحبت كردند و دلايلي را هم براي اين موضوع مطرح كردند. در ابتدا بايد بگويم ما در دوره‌هاي هستيم كه من به آن مي‌گويم دوره نتيجه نگرفتن.
بحري در ادامه افزود: اين نتيجه نگرفتن به اين معنا نيست كه كميسيون سخت‌افزار در اين مدت فعاليتي نكرده است، بلكه بايد يادآوري كنم كه اين كميسيون نه تنها فعاليت‌هاي ارزنده‌اي داشته بلكه هرجا كه لازم بوده و وارد مبحثي شده است توانسته بيشترين تاثرگذاري و اثربخشي را داشته باشد.
رئيس كميسيون سخت‌افزار در ادامه افزود: خوشحالم كه به جمع دوستان قديمي بازگشته‌ام. وي نيز در پاسخ به انتقادات مطرح شده در مورد برتري نرم‌افزاري‌هاي بر سخت‌افزاري‌ها در كميسيون گفت: من هم اين تقسيم‌بندي را قبول ندارم چون لازمه انجام اين كار توانايي‌هايي بيشتر از سخت‌افزاري بودن و يا نرم‌افزاري بودن است، كما اينكه من هنوز هم عضو هيت‌مديره سازگار ارقام كه از بزرگ‌ترين توزيع‌كننده قطعات سخت‌افزاريست، هستم.
وي در پاسخ به سئوالي در مورد اهداف آينده اين كميسيون گفت: هدف ما در دوره جديد ايجاد وحدت و گرايش به همبستگي كاري در حوزه است. حالا از طرق مختلف مانند تشكيل كنسرسيوم‌ها و … . وي در مورد فعاليت‌هايي كه كميسيون در سابقه خود دارد به بحث استانداردسازي كالاها و همچنين بحث خدمات پس از فروش اشاره كرد و گفت: در بحث استانداردسازي تلاش خواهيم كرد تا به صورت پايه‌اي به موضوع استاندارد بپردازيم. همچنين در مورد خدمات پس از فروش در حال تدوين آيين‌نامه‌اي هستيم كه به زودي به صورت منسجم در اختيار همگارن قرار مي‌گيرد.
بحري در مورد سئوال يكي از خبرنگاران در مورد اتحاديه رايانه و ماشين‌هاي اداري گفت: اين اتحاديه ركن قديمي قانوني در كشور است و هدف ما برقراري تعاملي مناسب با اين نهاد است. به نظر من وجود تشكل‌هاي متععد در حوزه IT ناقض سازمان‌هاي ديگر نيست. وجود تشكل‌هاي متعد مي‌تواند قدرت دستيابي به اهداف را بالا ببرد. ولي اميدوارم كه اين سنديكاها تبديل به حيات خلوت براي برخي افراد نشوند.
بحري در ادامه پرسش و پاسخ خبرنگاران نحوه عملكرد كميسيون در فعاليت‌هاي مشترك كه اتحاديه هم آن را دنبال مي‌كند گفت: خوشبختانه افراد كليدي كه در اتحاديه هستند در كميسيون نيز حضور دارند و به خاطر همين كارها خوب پيش خواهد رفت. وي در اشاره به وظايف كميسيون گفت: وظيفه اطلي و مهم ما توسعه بازار و بالا بردن سطح بازار IT در ايران است. چون به سمتي مي‌رويم كه توسعه اجتماعي هر كشوري در گرو توسعه IT آن كشور است. اين در حالي است كه شما مي‌بينيد در كشور ما IT سهم ناچيزي در سبد خانوار دارد.
وقتي IT زندگي مي‌بخشد …
باقر بحري در بخشي از صحبت‌هاي خود كه به اهميت توسعه بازار IT اشاره داشت، به موضوعي اشاره كرد كه نقش IT را در بطن زندگي افراد نشان مي‌داد. وي گفت: ما ديروز خانم پريناز صادق‌پور كارمند شركت اينترنتي چاره و خواهر خانم صادق‌پور در شركت فراسو را بعد از يك ماه بستري بودن در ICU از دست داديم. يادم هست يك ماه پيش كه ايشان در حال جراحي سختي بودند پزشكان گفتند كه به گروه خوني B- احتياج است كه اين نوع گروه خوني از گروه‌هاي خوني كمياب است. بحري در ادامه گفت: همه مانده بوديم كه چه كار كنيم و چگونه شخصي را بيابيم كه اين گروه خوني را داشته باشد. اتفاقي افتاد، اينكه از طريق موبايل، فيس‌بوك، توئيتر اين موضوع روي اينترنت قرار گرفت كه بلافاصله و بعد از گذشت چند ساعت ۵۰ نفر با گروه خوني B- و حتي O- حاضر شدند به كسي كه نمي‌شناختند و در حال از دست دادن زندگي خود بود كمك كنند. بحري گفت: همين كافيست تا بدانيم كه IT مي‌تواند زندگي هم ببخشد.
ارائه شده در ایتنا