واردات ۷۵۰/۱ تن لپ‌تاپ به کشور

كاهش تقاضا براي لپ‌تاپ طي ماه‌هاي اخير، به ويژه يك ماه گذشته تا حدود زيادي باعث شده است واردكنندگان اين كالاها نسبت به واردات اين كالا كمي با تامل اقدام كرده و به اين ترتيب حجم واردات لپ‌تاپ نيز كاهش يابد.

 

بر اساس اعلام گمرك جمهوري اسلامي ايران، طي نه ماه نخست سال جاري، حجم واردات لپ‌تاپ از طريق مبادي رسمي معادل يك ميليون و ۷۵۰ هزار و ۳۹۰ كيلو بوده است كه اين رقم ارزش ريالي معادل يك تريليون و ۸۱۳ ميليارد و ۲۰۶ ميليون و ۸۸۱ هزار و ۳۱۵ ريال و ارزش دلاري معادل۱۸۳ ميليون و ۱۷۴ هزار و ۹۱۶ دلار دارد.

فعالان بازار ادعا مي‌كنند كه حجم واردات اين كالا علاوه بر شرايط بحراني بازار و كاهش شديد تقاضا ،به دليل موانع سخت و دست و پا‌گير گمركي و افزايش هزينه‌هاي واردات و همچنين اتخاذ تصميمات نادرست كاهش چشمگيري يافته است؛ تصميماتي كه گاه نه تنها كمكي به واردكنندگان اين كالا كه با هزار دردسر كالاها را وارد كشور مي‌كنند نكرده، بلكه باعث دردسر آنها و همچنين رشد قيمت‌ها در بازار داخلي مي‌شود. به عقيده آنها، به همين دليل است كه برخي واردكنندگان ريسك كرده و اين كالاها را از طرق ديگري وارد بازار مي‌كنند.

به عبارت ساده‌تر اين اقدامات و تصميم‌گيري‌هاي نادرست زمينه ساز ورود كالاهاي قاچاق به كشور هستند. باقر بحری، رييس جديد كميسيون سخت‌افزار سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران نيز در اين باره معتقد است، در کشور ما قوانین، کندتر از واقعیت‌ها حرکت می‌کند. بسیاری از قوانین ما از ۳۰۰ سال گذشته همچنان مستتر است. با تمام تحولات گسترده‌ای که در صنایع صورت گرفته، اما قوانین بسیار کند پیش می‌روند.

وی با بیان اینکه قوانین کمتری برای تشکل‌های قدیمی و کارآمدتر وجود دارد، گفت: قدرتی که در بحث فناوری اطلاعات داده می‌شود به دلیل نوین بودن آن بسیار کم است.

مصايب وارد‌كنندگان لپ‌تاپ

واردات كالا با توجه به بحث تحريم ايران، از موضوعاتي است كه گاه و بي‌گاه مشكلاتي را براي واردكنندگان كالاهاي مختلف به ويژه كالاهاي حوزه رايانه ايجاد مي‌كند.

البته اين موضوعي چندان غريب نيست و واردكنندگان با درك اين موضوع كه ما در تحريم هستيم پي همه مشكلات را در راه واردات به تن ماليده و صدالبته كه سودي كه نصيبشان مي‌شود آنها را براي تحمل اين مشكلات مجاب مي‌كند، اما موضوعي كه بسياري از واردكنندگان كالاهاي كامپيوتري از آن گله‌مندند، مشكلات و موانعي است كه هنگام ترخيص كالا در گمركات كشور براي آنها به وجود مي‌آيد.

 به اعتقاد آنها، موانع گمركي كه در كشور براي آنها ايجاد مي‌شود نه تنها باعث مي‌شود واردكنندگان دچار سردرگمي شوند، بلكه روند ورود كالاها به كشور را كند مي‌كند و علاوه براين باعث مي‌شود كالاها با قيمت بيشتري در بازار داخلي به فروش برسند. به گفته يكي از اعضاي كميسيون سخت‌افزار سازمان نظام صنفي رايانه‌اي استان تهران نيز، در حوزه فناوری اطلاعات مسائل و موانع بسیاری بر سر راه واردات،  تولید و توزیع محصولات وجود دارد که قیمت تمام‌شده محصولات این حوزه را افزایش می‌دهد .وی با تاکید بر اینکه فناوری اطلاعات می‌تواند به توسعه اجتماعی کمک کند، گفت: اگر قیمت تمام شده فناوری اطلاعات در جامعه بالا رود روند توسعه جامعه کندتر می‌شود. مسائلی همچون مالیات،  بیمه و گمرکات در گرانتر شدن خدمات و کالاهای IT نقش دارند و این مساله کارآیی فناوری اطلاعات را پایین می‌آورد.

فعالان بازار با اشاره به اين موضوع كه گمركات كشور  در زمينه ارزش‌گذاري كالاها به ويژه لپ‌تاپ مشكلاتي براي واردكنندگان ايجاد مي‌كند، مي‌گويند اين اقدام گمرك بدون كارشناسي‌هاي لازم انجام مي‌شود و به صرف مراجعه به چند سايت و بدون توجه به تفاوت‌هاي فني لپ‌تاپ‌ها بالاترين قيمت را براي لپ‌تاپ‌ها در نظر مي‌گيرند.

معيارهاي نامناسب ارزش‌گذاري براي لپ‌تاپ

تا پيش از اين واردكنندگان لپ‌تاپ براي واردات اين كالا و ارزش‌گذاري لپ‌تاپ‌ها، رقم لپ‌تاپ را در بازار جهاني به گمرك اعلام و بابت واردات اين كالا، به‌رغم تحريم‌هايي كه با آن مواجه هستيم حقوق گمركي را پرداخت مي‌كردند. بگذريم از اينكه گاه و بي‌گاه با مشكلاتي در زمينه استانداردسازي لپ‌تاپ‌ها و ماليات بر ارزش افزوده و … مواجه مي‌شدند،

اما اين اواخر بنا بر اعلام فعالان بازار، گمرك در اقدامي خودسرانه قيمت‌ها را بدون بررسي‌هاي فني از سايت‌ها دريافت و نسبت به اين قيمت‌ها براي واردات لپ‌تاپ تعيين ارزش مي‌كند.

فعالان بازار معتقدند اين موضوع تا حدود زيادي باعث شده است هزينه واردات لپ‌تاپ افزايش يابد و واردكنندگان علاوه بر پرداخت هزينه‌هاي انبار،  حمل‌و‌نقل و … ناچارند بهايي بيشتر از آنچه بايد براي واردات اين كالاها بپردازند. فعالان بازار بر اين اعتقادند كه با توجه به ركود حاكم بر بازار و كاهش شديد تقاضا براي لپ‌تاپ طي ماه‌هاي گذشته و به ويژه يك ماه اخير، اين اقدام گمرك تنها باعث رشد قيمت‌ها و متضرر شدن بيشتر واردكنندگان اين كالاها مي‌شود.

پدرام نيكو، يكي از واردكنندگان لپ‌تاپ در اين زمينه مي‌گويد، تا پيش از اين گمرك به قيمت‌هايي كه توسط واردكنندگان ارائه مي‌شد اعتماد داشت، ولي طي ماه‌هاي اخير گمرك خود قيمت‌ها را از سايت‌ها يا برخي از افراد در بازار رايانه جمع‌آوري مي‌كند و اين موضوع مشكلاتي را براي واردكنندگان به وجود آورده است.

محسن بهنامي، يكي ديگر از واردكنندگان نيز در اين زمينه مي‌گويد، برخي از شركت‌هاي فروشنده لپ‌تاپ به ايران، در ازاي فروش لپ‌تاپ با تعداد بالا به برخي از واردكنندگان تعدادي لپ‌تاپ به عنوان هديه (اشانتيون) ارائه مي‌كردند كه اين نمونه‌ها از پرداخت حقوق گمركي معاف بودند، ولي طي ماه گذشته گمرك بابت واردات لپ‌تاپ‌هاي هديه هم از واردكنندگان حقوق گمركي دريافت مي‌كند. به گفته يكي ديگر از فعالان بازار نيز واردات لپ‌تاپ به شكل مسافري هم مشمول پرداخت حقوق گمركي شده است، در حالي كه سابق  بر اين، اين طور نبود.

بكايي، مدير فروش شركت اپل ايران هم در اين زمينه مي‌گويد، با وجودي كه اين شركت محموله جديدي وارد كشور نكرده است، اما شنيده است كه گمرك براي ارزش‌گذاري لپ‌تاپ‌ها خود دست به كار شده است.

 يكي ديگر از واردكنندگان لپ‌تاپ از رشد ۷۰ تا ۸۰ هزار توماني قيمت‌ها در بازار لپ‌تاپ به دليل اين اقدام گمرك در بازار لپ‌تاپ خبر داد.

اين در حالي است كه مدير فروش شركت اپل ايران در اين باره مي‌گويد، در شرايط فعلي با توجه به شرايط بازار رشد قيمت به هر دليل ممكن نيست و در حال حاضر لپ‌تاپ با قيمت پايين‌تر از عرف به فروش مي‌رسد.

به گفته زعيم، مدير فروش بخش لپ‌تاپ‌هاي شركت نقش نيز، بازار در شرايط فعلي راكدتر از قبل است و اصولا برج۱۰(دي ماه) ماه خوبي براي فعالان بازار  نيست.

وي نيز از افزايش هزينه‌هاي گمركي براي ترخيص لپ‌تاپ اظهار بي‌اطلاعي كرد.

پاسخ گمرك

بر اساس اعلام بخش ارزش‌گذاري گمرك جمهوري اسلامي ايران، انتشار چنين خبري از سوي واردكنندگان لپ‌تاپ صحت ندارد و هزينه‌هاي گمركي براي ترخيص لپ‌تاپ هيچ تغييري نكرده است.

بر اساس اعلام بخش ارزش‌گذاري گمرك جمهوري اسلامي ايران تا پيش از اين برخي واردكنندگان هنگام اعلام قيمت‌ها، كم‌اظهاري مي‌كرده و قيمت لپ‌تاپ‌ها را كمتر از بازار جهاني اعلام مي‌كردند. به عنوان مثال قيمت لپ‌تاپي را كه در بازار جهاني يك هزار دلار است  ۵۰۰ دلار يا حتي كمتر اعلام مي‌كردند تا به اين طريق مبلغ كمتري به گمرك بپردازند، ولي گمرك اينك در برابر اين اقدام واردكنندگان مانع ايجاد  كرده است و به همين دليل آنها واكنش نشان داده‌اند.

اما كوهستاني، مدير بخش ارزش‌گذاري گمرك جمهوري اسلامي ايران در اين باره مي‌گويد، لپ‌تاپ يك كالاي بورسي است و قيمت آن به طور مرتب تغيير مي‌كند. به همين دليل، بخش ارزش‌گذاري گمرك تشخيص داده است با توجه به نوسانات مرتب قيمت اين كالا خود نسبت به كشف قيمت‌هاي واقعي اقدام كند و كارشناسان اين بخش كه به سايت‌ها دسترسي دارند خود نسبت به ارزش‌گذاري لپ‌تاپ‌ها اقدام مي‌كنند.

وي در مورد دريافت حقوق گمركي از لپ‌تاپ‌هايي كه به عنوان اشانتيون به خريداران ارائه مي‌شوند مي‌گويد، اين اقدامي جديد نيست و گمرك بابت واردات هر نوع لپ‌تاپي حتي با پايين‌ترين قيمت از واردكننده حقوق گمركي دريافت مي‌كند.

وي افزود: بر اساس قانون واردكنندگان بايد بابت واردات لپ‌تاپ ۷ درصد بپردازند كه از اين ۷ درصد سه درصد ماليات بر ارزش افزوده است.

كاهش واردات لپ‌تاپ‌هاي مسافري

با اقدامات گمرك در زمينه دريافت حقوق گمركي بابت واردات حتي يك لپ‌تاپ ارزان قيمت، ميزان واردات كالاهاي مسافري به بازار در حد قابل توجهي كاهش يافته است.

بر اساس اعلام بخش ارزش‌گذاري گمرك جمهوري اسلامي،  در شرايط فعلي براي كسي نمي‌صرفد كه اقدام به واردات كالاي مسافري كند.

گمرك جمهوري اسلامي همچنين اعلام كرده است؛ براي واردات كامپيوتر، واردكنندگان بايد حداقل يكصد هزار تومان به گمرك بپردازند و حتي اگر ۷ درصد پرداختي به گمرك كمتر از يكصد هزار تومان شود بايد همان يكصد هزار تومان به گمرك بابت ترخيص كالا پرداخت شود.

گمرك علت اين تصميم را حمايت از صنايع داخلي اعلام كرد. اين در حالي است كه در اين حوزه به غير از يكي دو برند مطرح آن هم در زمينه مانيتور، توليدكننده مطرح ديگري نداريم.

به هر حال، بر اساس اعلام گمرك جمهوري اسلامي اين تصميمي است كه بر اساس قانون و براي حمايت از توليدكنندگان داخلي اتخاذ شده است، ولي فعالان اين حوزه بر اين باورند  كه تصميمات اين چنيني مي‌تواند صدمات زيادي به اين صنعت در كشور بزند، زيرا برخي از قوانين بدون بررسي و كارشناسي و همچنين بدون در نظر گرفتن شرايط بازار داخلي اتخاذ مي‌شوند. حتي برخي از قوانين قديمي هم در شرايط كنوني پاسخگو نيست.

ارائه شده در دنیای اقتصاد