کامپیوترهای کهنه دردسر جدید تهران!

سروش مدبری، مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت:” تهران مقام اول را در تولید زباله های الکترونیکی دارد.”
او در ادامه افزود:” برای بازیافت و مدیریت زباله های الکترونیکی ۳ واحد خصوصی با ضوابط تعیین شده و بعد از تصویب نهایی و ابلاغ آن در راه اندازی سه واحد خصوصی بازیافت زباله های الکترونیکی در تهران و مشهد شروع به فعالیت خواهند کرد.”
اما فقدان واحد های بازیافت زباله های الکترونیک سبب شده تا برخی از فعالان بازار لوازم الکترونیک با استفاده از روش‌های بازیافت و امحای سنتی خسارت جبران‌ ناپذیری به محیط ‌زیست و انسان‌ها وارد کنند. شهرداری و سازمان محیط ‌زیست با آگاهی از‌این موضوع برای مقابله با ‌این معضل دو طرح مطالعاتی آغاز و دفتر ویژه‌ای‌ ایجاد کرده‌اند.
تهران و زباله‌های الکترونیک
در اکثر کشورهای پیشرفته جهان قوانین مختلف درباره زباله‌های الکترونیک وضع شده است و آنها به طور جدی جمع‌آوری می‌شود‌ اما در‌ تهران حدود دو میلیون زباله الکترونیک وجود دارد‌ که قوانین مدون و مشخصی برای جمع‌آوری و امحای ‌این زباله‌ها وجود ندارد.
سعید یکی از فعالان بازار لوازم الکترونیک می‌گوید:” ‌در تهران بعضی از افراد در امر خرید قطعات قدیمی‌ لوازم الکترونیک مستهلک فعالیت می‌کنند و از طریق بازیافت‌این قطعات درآمدهای کلانی به دست می‌آورند. فعالیت‌ این افراد در محله شوش تهران متمرکز است. فعالان‌این بازار با جدا کردن مس و طلای موجود در بعضی از قطعات لوازم الکترونیک و فروش‌این مواد سود فراوانی به دست می‌آورند.‌”
همچنین وی در ادامه می‌گوید:” ‌تعداد کثیری از ‌این قطعات غیر قابل استفاده و بازیافتی بوده و به صورت سنتی دفن می‌شوند که ‌این امر به محیط ‌زیست آسیب فراوانی می‌رساند.‌”
اقدمات صورت گرفته در ‌ایران
باقر بحری، رئیس کمیسیون سخت‌افزار نظام صنفی کالاهای الکترونیک، در ‌خصوص اقدامات کشور در حوزه زباله‌های الکترونیک به ” خبر ” می‌گوید:” تهران بزرگترین تولید کننده زباله های الکترونیک است‌ اما نه سازمان بازیافت شهرداری و نه محیط ‌زیست هنوز هیچ برنامه‌ای برای جمع‌آوری و‌ بازیافت این گونه زباله ها ندارند.‌”
او در ادامه می‌افزاید:” با توجه به‌ این که هر کالای الکترونیک دارای ۳۲‌درصد پلاستیک، نزدیک به هفت‌ درصد سرب، ۴۱‌‌ درصد‌ آلومینیوم، ۰۰۶۱/۰‌ ‌‌درصد طلا، ۲/۰‌ درصد آهن، ۹۸۱‌/۰‌ درصد نقره و مقادیری فلزات سنگین و خطرناک مانند کادمیوم، جیوه و آرسنیک است بازیافت و امحای اصولی آنها می‌‌تواند علاوه بر صرفه اقتصادی، جلوی خطرات زیست‌‌محیطی را نیز بگیرد.”
اما هادی حیدر زاده، مشاور محیط ‌زیست شهرداری تهران از تدوین دو پروژه تحقیقاتی جامع برای حل معضل زباله‌های الکترونیک شهروندان خبر می‌دهد.
او می‌گوید:” ‌دو پروژه تحقیقاتی داریم که میزان تولید زباله‌های الکترونیک را شناسایی می‌کنند. تلاش داریم از الگوی کشورهای توسعه یافته در مصرف مجدد استفاده کنیم و از طرف دیگر شیوه ساماندهی و دفع زباله‌ها را پیدا کنیم.”
مشاور شهردار تهران در ادامه می افزاید:” ‌در مرحله دوم قصد داریم پروژه زباله‌های تولید شده را ابتدا به حداقل برسانیم و سپس انتظار داریم وزارت صنایع و به خصوص سازمان محیط ‌زیست در ‌این زمینه ما را یاری دهند.‌”

ارائه شده در خبر آنلاین